tcp  چیست؟

Tcp (پروتکل کنترل انتقال) یک پروتکل ارتباطی اصلی مورد استفاده در شبکه های IP  است. پروتکل TCP  شامل لایه انتقال از مدل OSI است. TCP ارتباط کرا بود که فابلیل اطمینان با اعتباری را داراست.

با روش اتصال گرا، دو گره از شبکه می توانند مخابره داشته باشند. با استفاده از TCP آنها باید ابتدا پروتکلی یا فرایندی با نام Handshaking (تکان دادن دست) را کامل کرده تا یک اتصال را ایجاد کنند.

زمانی می گوییم که TCP  قابلیت اطمینان با اعتباری را فراهم می کند یعنی اینکه TCP شامل مکانیزمی برای خطایابی و تصحیح خطا بین مبدا و مقصد است.

این خصوصیت ازTCP  مغایر UDP است که غیراتصال گرا و غیرقابل اعتماد است. پروتکل­های لایه بالاتری که از TCP شامل SMTP, HTTP, NNTP, FTP, TelNet, SSH, LDAP  است.

 

UDP  چیست ؟

پروتکل دیتاگرام کاربر یا UDP  یک بخش از مجموعه پروتکل اینترنت است. با استفاده از آن برنامه ها بر کامپیوترهای مختلف یک شبکه می توانند پیام کوتاه را به شکل یه دیتاگرام به یکدیگر ارسال کنند. UDP  می­تواند در شبکه هایی کهTCP  به صورت سنتی استفاده می­شود استفاده گردد اما هیچ تعهدی بر اعتبار یا درستی ترتیب داده­ها ندارد. دیتاگرامها ممکن است بدون اطلاع خراب شوند یا به محلی برسد که برایش ارسال نشده بود.

اگرچه با دیدن این فاکتورها UDP  به نظر پروتکل مفیدی به نظر نمی­رسد. اما آن راه حل مناسبی برای استقاده در مکانهایی هستند که سرعت مهمتر از قابلیت اطمینان یا اعتماد بوده و اهمیت بیشتر دارد. از آنجایی که UDP سربار چک کردن اینکه داده به مقصد در هر بار ارسال داده را ندارد این مورد از UDP پروتکلی سریعتر و موثرتر می­سازد. این پروتکل اغلب برای برنامه­هایی با اهمیت­دهی بالا به زمان که از بین رفتن داده­ها مقدم­تر از نرسیدن آنها است مورد استفاده قرار می­گیرد.

UDP  یک پروتکل بی­مرز است که برای سرورهای سفارش شده در پاسخگویی به درخواست­های کوتاه به تعداد زیادی کلاینت هستند مفید است. در حالیکه TCP بیشتر برای اتصال میان یک سرور و یک کلاینت تنها استفاده می­شود. UDP  برای بسته­های انتشاری برای همه Board-casting  - که به موجب آن یک بسته برای همه کلاینت های یک شبکه ارسال خواهد گردید- مورد استفاده قرار می گیرد.

UDP  نیازی به هیچ مکانیزم کنترل یا دوری از ازدحام شبکه ندارد سایر شکل های مکانیزمهای کنترل مبتنی بر شبکه احتیاج به پیاده سازی دارند تا از جریان بدون اشکال یا ترافیک (رفت و آمد) در یک شبکه مطمئن شوند.

یک راه حل طراحی شده برای به عهده گرفتن این مشکل UDP  یا DCCP (پروتکل کنترل تراکم دیتاگرام) که ارزیابی و کنترل ترافیک در شبکه UDP است.

UDP وابسته به لایه انتقال می­باشد. اگرچه تمام میزان ترافیک UDP یک بخش کوچکی از همه ترافیک شبکه است اما تعدادی از کاربردهای کلیدی در لایه بالاتر (لایه کاربردی) شبیه DNS و SNMP (پروتکل مدیریت شبکه ساده) از پروتکل UDP استفاده می نمایند.

subnet mask چیستpoe چیستپروتکل udpsnr چیستudp چیستشماره پورت های معروفپروتکل udp چیستsubnet mask چیست؟tcp چیستاصطلاحات شبکهدی ان اسcidr چیستاصطلاحات شبکه های کامپیوتریsubnet mask در شبکه چیستعیب یابی شبکهدی ان اس چیستتفاوت tcp و udpsubnet maskچیستcidr چیست؟فرق tcp و udpraid 5 چیستsubnetmask چیستudp چیست؟تفاوت udp و tcpپورت شبکهپورت های شبکهپروتکل hdlc چیستhdlc چیستip valid چیستcidrچیستsnr margin چیستتفاوت پروتکل tcp و udpدي ان اسsubnet mask چيستtcp چیست؟poe چیست؟شماره پورتcsu/dsu چیستvpi و vci چیستپورت ها

برچسب‌ها: تفاوت tcp و udp چیست آموزش شبکه
نوشته شده توسط مجتبی ابدی در پنجشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۰ |