شبکه و seo

tcp  چیست؟

Tcp (پروتکل کنترل انتقال) یک پروتکل ارتباطی اصلی مورد استفاده در شبکه های IP  است. پروتکل TCP  شامل لایه انتقال از مدل OSI است. TCP ارتباط کرا بود که فابلیل اطمینان با اعتباری را داراست.

با روش اتصال گرا، دو گره از شبکه می توانند مخابره داشته باشند. با استفاده از TCP آنها باید ابتدا پروتکلی یا فرایندی با نام Handshaking (تکان دادن دست) را کامل کرده تا یک اتصال را ایجاد کنند.

زمانی می گوییم که TCP  قابلیت اطمینان با اعتباری را فراهم می کند یعنی اینکه TCP شامل مکانیزمی برای خطایابی و تصحیح خطا بین مبدا و مقصد است.

این خصوصیت ازTCP  مغایر UDP است که غیراتصال گرا و غیرقابل اعتماد است. پروتکل­های لایه بالاتری که از TCP شامل SMTP, HTTP, NNTP, FTP, TelNet, SSH, LDAP  است.


UDP  چیست ؟

پروتکل دیتاگرام کاربر یا UDP  یک بخش از مجموعه پروتکل اینترنت است. با استفاده از آن برنامه ها بر کامپیوترهای مختلف یک شبکه می توانند پیام کوتاه را به شکل یه دیتاگرام به یکدیگر ارسال کنند. UDP  می­تواند در شبکه هایی کهTCP  به صورت سنتی استفاده می­شود استفاده گردد اما هیچ تعهدی بر اعتبار یا درستی ترتیب داده­ها ندارد. دیتاگرامها ممکن است بدون اطلاع خراب شوند یا به محلی برسد که برایش ارسال نشده بود.

اگرچه با دیدن این فاکتورها UDP  به نظر پروتکل مفیدی به نظر نمی­رسد. اما آن راه حل مناسبی برای استقاده در مکانهایی هستند که سرعت مهمتر از قابلیت اطمینان یا اعتماد بوده و اهمیت بیشتر دارد. از آنجایی که UDP سربار چک کردن اینکه داده به مقصد در هر بار ارسال داده را ندارد این مورد از UDP پروتکلی سریعتر و موثرتر می­سازد. این پروتکل اغلب برای برنامه­هایی با اهمیت­دهی بالا به زمان که از بین رفتن داده­ها مقدم­تر از نرسیدن آنها است مورد استفاده قرار می­گیرد.

UDP  یک پروتکل بی­مرز است که برای سرورهای سفارش شده در پاسخگویی به درخواست­های کوتاه به تعداد زیادی کلاینت هستند مفید است. در حالیکه TCP بیشتر برای اتصال میان یک سرور و یک کلاینت تنها استفاده می­شود. UDP  برای بسته­های انتشاری برای همه Board-casting  - که به موجب آن یک بسته برای همه کلاینت های یک شبکه ارسال خواهد گردید- مورد استفاده قرار می گیرد.

UDP  نیازی به هیچ مکانیزم کنترل یا دوری از ازدحام شبکه ندارد سایر شکل های مکانیزمهای کنترل مبتنی بر شبکه احتیاج به پیاده سازی دارند تا از جریان بدون اشکال یا ترافیک (رفت و آمد) در یک شبکه مطمئن شوند.

یک راه حل طراحی شده برای به عهده گرفتن این مشکل UDP  یا DCCP (پروتکل کنترل تراکم دیتاگرام) که ارزیابی و کنترل ترافیک در شبکه UDP است.

UDP وابسته به لایه انتقال می­باشد. اگرچه تمام میزان ترافیک UDP یک بخش کوچکی از همه ترافیک شبکه است اما تعدادی از کاربردهای کلیدی در لایه بالاتر (لایه کاربردی) شبیه DNS و SNMP (پروتکل مدیریت شبکه ساده) از پروتکل UDP استفاده می نمایند.


برچسب‌ها: تفاوت tcp و udp چیست آموزش شبکه
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۰ساعت 20:41  توسط مجتبی ابدی | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
الفبای شبکه های کامپیوتری - seo اين وبلاگ براي كساني نوشته شده كه به تازگي با مفاهيم شبكه آشنا مي شنوند .
حتما نظرتون رو درباره وبلاگ بگین
آی پی پیش فرض مودم ها
کانفیگ انواع مودم

پیوندهای روزانه
بالا بردن رنکینگ سایت
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
تیر ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
پیوندها
█◄بالابردن رنکینگ سایت ►█
سایت جالب دانلود
ترفندهای موبایل نوکیا و ویندوز
فن آوري اطلاعات و ارتباطات
انجمن خیریه پویندگان مهر همدان
مهندسی سیسکو و مایکروسافت
POE - about network
█◄ آموزش کامپیوتر ►█
█◄ فوتبال ایران منهای تهران ►█
تکنولوژی
برنامه نويسي
فروشگاه کالای شما
دوستان کالای شما
خاطرات تنهایی من
شبکه
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

Powered by WebGozar

-----------------------------------------------------------------------------  ----------------------

آمار سایت

مشاهده جدول کامل ليگ برتر ايران
ثبت دامنه