شبکه و seo
Ping
بیشتر مدیران شبکه با این دستور کاملا آشنا هستند و تقریبا هر روز از آن استفاده می کنند. ساده ترین کاربرد این دستور تست ارتباط بین دو نقطه از شبکه است. استفاده از این دستور به ما نشان می دهد که آیا دو کامپیوتر همدیگر را می بینند یا خیر و همچنین مدت زمان ارسال و دریافت پاکت اطلاعاتی نیز برآورد می شود. دستور Ping معمولا بصورت تنها بکار برده می شود اما سوئیچ هایی نیز قابل استفاده با این دستور هستند. در زیر شرح برخی از این سوئیچ ها آمده است :

 

Ping –t
تا زمانی که عمل Ping کردن را بطور دستی قطع نکنیم عملیات ارسال و دریافت پاکت اطلاعاتی ادامه پیدا خواهد کرد.
Ping –a
با کمک این دستور قادر خواهیم شد تا به نام کامپیوتری که در حال Ping کردن هستیم دسترسی پیدا کنیم.
Ping –n count
تعداد Acho Request ها را مشخص می کند.

طرز کار ping بدین صورت است که ابتدا بسته ICMP Echo Request را به سمت کامپیوتر مقصد ارسال می کند. اگر کامپیوتر مقابل این بسته را دریافت کند بسته ای به نامه ICMP Echo Reply را به سمت مبدا ارسال می کند و خبر دریافت پاکت اطلاعاتی اولیه را بطور خودکار می دهد. بطور پیش فرض تعداد ارسال بسته Echo Request چهار عدد است که در صورت استفاده از سوئیچ –t این تعداد بیشتر خواهد گردید. در صورتیکه روز خوبی را داشته باشید و ارتباط شما برقرار باشد پاسخ Reply را دریافت خواهید کرد و در غیر این صورت به پیغام Time out  مواجهه خواهید شد و خب با این وضعیت باید دلیل عدم ارتباط را که ممکن است ناشی از مشکلات کارت شبکه و یا لینک فیزیکی شبکه باشد را بیابید.
The Destination Host Unreachable Message
این پیغام بدین معنی است که مسیری به کامپیوتر مقصد پیدا نشده است. برای حل این مشکل کامپیوتر خود را وارسی کنید و ببینید آیا تنظیمات آن به درستی انجام شده است یا خیر. مطمئن شوید که default gateway درست تنظیم شده است. در زیر نمونه ای از این پیغام را مشاهده می کنید.
Pinging 24.67.54.233 with 32 bytes of data:
Destination host unreachable.
Destination host unreachable.
Destination host unreachable.
Destination host unreachable.
Ping statistics for 24.67.54.233:
Packets: Sent = 4, Received = 0, Lost = 4 (100% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 0ms, Maximum =  ۰ms, Average =  ۰ms
The Request Timed Out Message

شاید این پیغام را بسیار دیده باشید. این پیغام نشاندهنده این است که کامپیوتر شما در مدت مشخص تعیین شده ای پاسخ پاکت ارسال شده را دریافت نکرده است. اگر فرض کنیم مسیرفیزیکی ارتباطی کامپیوتر ما با کامپیوتر مقصد مشکلی نداشته باشد این پیغام می تواند نشانگر این مسئله باشد که کامپیوتر مقصد به شبکه وصل نیست، خاموش بوده و یا به درستی تنظیم نشده است. همچنین این پیغام می تواند نشانگر این باشد که یکی از دستگاه های میانی درست کار نمی کند. در برخی موارد خاص این پیغام به دلیل ترافیک بسیار بالای شبکه بوجود می آید. همچنین ممکن است که عمل ping به آدرس شبکه اشتباهی صورت گرفته است یا اینکه آن کامپیوتر در شبکه صحیح وجود ندارد و باید اصلاح آدرس شبکه در آن صورت بگیرد.در زیر نمونه ای از این پیغام را مشاهده می کنید:

C:\>ping 169.76.54.3
Pinging 169.76.54.3 with 32 bytes of data:Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.Ping statistics for 169.76.54.3:
Packets: Sent = 4, Received = 0, Lost = 4 (100%
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 0ms, Maximum =  ۰ms, Average =  ۰ms
در برخی موارد هم مشاهده می شود که پاسخ ping  بصورت ممتد نمی باشد و گاه پاسخ به پاکت اطلاعاتی ما قطع می شود در زیر نمونه ای از این حالت را مشاهده می کنید:
C:\>ping -t 24.67.184.65
Pinging 24.67.184.65 with 32 bytes of data:Reply from 24.67.184.65: bytes=32 time=55ms TTL=127
Reply from 24.67.184.65: bytes=32 time=54ms TTL=127
Reply from 24.67.184.65: bytes=32 time=27ms TTL=127
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Reply from 24.67.184.65: bytes=32 time=69ms TTL=127
Reply from 24.67.184.65: bytes=32 time=28ms TTL=127
Reply from 24.67.184.65: bytes=32 time=28ms TTL=127
Reply from 24.67.184.65: bytes=32 time=68ms TTL=127
Reply from 24.67.184.65: bytes=32 time=41ms TTL=127Ping statistics for 24.67.184.65:
Packets: Sent = 11, Received = 8, Lost = 3 (27% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 27ms, Maximum =  ۶۹ms, Average =  ۳۳ms

در این حالت معمولا نیاز است تا صحت دستگاه های میانی را بررسی کنید که آیا درست کار می کنند یا خیر. مشکل کارت شبکه هم به ندرت باعث این خطا می شود.

The Unknown Host Message

هرگاه آدرس مقصد قابلیت تشخیص توسط کامپیوترتان را نداشته باشد این پیغام را دریافت خواهید کرد. این پیغام معمولا وقتی از آدرس مقصد اشتباه استفاده کنید اتفاق می افتد. همچنین عدم تنظیم DNS یا درست کار نکردن DNS هم امکان ایجاد این پیغام را می دهد.
C:\>ping www.comptia.ca
Unknown host www.comptia.ca
در صورتی که موارد فوق را چک کردید و هنوز مشکل باقی باشد احتمال دارد مشکل Name Resolution باشید لذا باید DNS و WINSرا بررسی کنید. شما می توانید از دستورات nslookup و dig برای این منظور استفاده کنید.
The Expired TTL Message
The Time To Live یا TTL مطلبی جالب برای بررسی دستور Ping است. عمل TTL از به لوپ افتادن پاکت های پینگ جلوگیری می کند. TTL هاپ ها را در مسیر خود شمارش می کند و در هر هاپ یک شماره از TTL کم می شود. وقتی که عدد TTL به صفر برسد این بدان معناست که زمان تعیین شده تمام شده و پیغام زیر نمایش داده می شود :
Reply from 24.67.180.1: TTL expired in transit
در صورتیکه این پیغام را دریافت کرده باشید به احتمال قوی مشکل  Routing دارید. شما می توانید در TTL تغییر حاصل نمایید و برای این کار از دستور ping –i استفاده کنید
رفع مشکل توسط دستور Ping
اگرچه دستور ping بطور کامل مشکل را حل نمی کند و احتمال خطا در نتیجه گیری با توجه به تجربه مدیر شبکه وجود خواهد داشت اما می توان تست های مفیدی را برای تشخیص بهتر خطا با این دستور ساده انجام داد.
۱-    آدرس لوپ بک کامپیوتر خود را توسط دستور ping 127.0.0.1 بررسی کنید. در صورتیکه موفقیت ping شما از سلامت TCP/IP دستگاه خود مطمئن خواهید شد. در صورتیکه نتوانید آدری لوپ بک را پینگ کنید به احتمال قوی باید TCP/IP دستگاه خود را دوباره نصب و تنظیم کنید.
۲-    آدرس شبکه کارت شبکه خود را پینگ کنید در صورت موفقیت مطمئن خواهید شد که TCP/IP درست کار می کند و در غیر اینصورت مشکل در تنظیم آدرس شبکه رو کارت شبکه دارید و یا اینکه کارت شبکه شما به درستی نصب نشده است.
۳-    آدرس شبکه کامپیوتر دیگر را پینگ کنید. با مشاهده پینگ موفق مطمئن خواهید شد که کامپیوتر شما در ارتباط با کامپیوترهای دیگر روی شبکه و دیدن منابع مشکلی نخواهد داشت. در غیر اینصورت ارتباط کامپیوتر شما به شبکه دارای مشکل است و باید اتصالات را بررسی کنید.
۴-    پس از اطمینان از اینکه آدرس شبکه کامپیوتر شما درست کار می کند و قادر هستید کامپیوتر های دیگر در شبکه را ببینید ، حال باید ببینید آیا کامپیوتر شما کامپیوترهای خارج شبکه را نیز می تواند به راحتی ببیند یا خیر. برای این منظور باید آدرس Default Gateway را پینگ کنید.
۵-    درصورتیکه که توانستید آدرس Default Gateway  را در مرحله قبل پینگ کنید حال می توانید اقدام به آدرس شبکه کامپیوتری خارج از شبکه خود را پینگ کنید.
همانطور که مشاهده کردید با انجام موارد بالا بررسی خوبی بر صحت ارتباط کامپیوتر خود خواهید داشت. در صورتیکه آدم خوشبینی هستید می تواند مرحله پنج را در ابتدا انجام دهید. اگر پینگ در محله پنج بدون مشکل انجام شود نشاندهنده آن است که کلیه مراحل بالا نیز به خوبی کار می کنند و در غیر اینصورت از مرحله یک بررسی خود را شروع کنید.
+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم تیر ۱۳۹۱ساعت 15:36  توسط مجتبی ابدی | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
الفبای شبکه های کامپیوتری - seo اين وبلاگ براي كساني نوشته شده كه به تازگي با مفاهيم شبكه آشنا مي شنوند .
حتما نظرتون رو درباره وبلاگ بگین
آی پی پیش فرض مودم ها
کانفیگ انواع مودم

پیوندهای روزانه
بالا بردن رنکینگ سایت
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
تیر ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
پیوندها
█◄بالابردن رنکینگ سایت ►█
سایت جالب دانلود
ترفندهای موبایل نوکیا و ویندوز
فن آوري اطلاعات و ارتباطات
انجمن خیریه پویندگان مهر همدان
مهندسی سیسکو و مایکروسافت
POE - about network
█◄ آموزش کامپیوتر ►█
█◄ فوتبال ایران منهای تهران ►█
تکنولوژی
برنامه نويسي
فروشگاه کالای شما
دوستان کالای شما
خاطرات تنهایی من
شبکه
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

Powered by WebGozar

-----------------------------------------------------------------------------  ----------------------

آمار سایت

مشاهده جدول کامل ليگ برتر ايران
ثبت دامنه